Redakcja

Najciekawsze atrakcje Gdańska

Pierwsze spotkanie z Gdańskiem najlepiej rozpocząć od Starego Miasta. A właściwie Głównego – tak bowiem nazywa się najbardziej reprezentacyjna, historyczna część miasta nad Motławą. Prawdziwe Stare Miasto ciągnie się od początku Długiego Targu w stronę Dworca Głównego – to tu istniały pierwsze zabudowania pomorskiej osady handlowej, zanim jeszcze pojawili się na tych terenach Krzyżacy.

Najpierw je zniszczyli, a potem odbudowali, gdy okazało się, że ich nowa lokalizacja – czyli obecna Starówka – nie może pomieścić wszystkich chętnych osadników. Zamek krzyżacki, dawniej górujący nad miastem, został zniszczony przez miłujących wolność gdańskich mieszczan zaraz po skruszeniu potęgi Zakonu. Obecnie możemy oglądać jedynie jego pozostałości.

Od bramy Złotej do bramy Zielonej ciągnie się najsłynniejsza gdańska ulica – Długi Targ. Podczas spaceru mijamy pierzeje bogato zdobionych renesansowych kamienic. Najsłynniejsza z nich, Dwór Artusa, z fasadą pełną symbolicznych posągów, mieści się niedaleko końca po lewej stronie, tuż za słynną Fontanną Neptuna – pierwszym symbolem Gdańska. Wewnątrz znajdziemy
największy na świecie piec kaflowy i przepysznie zdobioną salę rady miejskiej. Nieco wcześniej miniemy ratusz z połyskująca na górze złoconą figurą króla Kazimierza Jagiellończyka, a nad Zieloną Bramą, wiodącą ku Motławie, charakterystyczne okna komnat królewskich, przygotowanych przez gdańszczan dla władców Polski.

Zobacz wszystkie zabytki Starego Miasta

Bogactwo Gdańska zawsze związane było z morzem, do którego okno stanowiła przystań na Motławie. Zaraz za bramą możemy
podziwiać kolejny symbol pomorskiej stolicy – słynny Żuraw, czyli dawny dźwig portowy. Tuż za nim wchodzimy w ulicę Mariacką, na której charakterystyczne schodki wiodą ku warsztatom bursztynników. Na końcu czeka na nas potężna Bazylika Mariacka, czy największa ceglana świątynia na świecie. Gdańska Starówka pełna jest uroczych zaułków, a w jej bezpośrednim otoczeniu możemy odnaleźć drogę do kilku słynnych świątyń, jak na przykład Kościół św. Brygidy lub św. Katarzyny z wyjątkowym carillonem.

Odwiedź miejsca związane z historią XX wieku

Na nabrzeżu Motławy warto przesiąść się na pokład wodnego tramwaju, który pomoże przemieścić się na Westerplatte – miejsca, w którym rozpoczęła się II wojna światowa. Miniemy tereny Stoczni Gdańskiej, kolebki Solidarności, na zawsze związanej z historią Polski. Gdybyśmy odwiedzili ją od strony lądu, przywita nas trzeci gdański symbol – Pomnik Poległych Stoczniowców w formie trzech smukłych krzyży. W okolicy znajdziemy również nowoczesne Muzeum II Wojny Światowej, budynek Poczty Polskiej i wiele innych wartych odwiedzenia miejsc.

Na obrzeżach Gdańska czeka wiele miejsc wartych odwiedzin

Dzisiejszy Gdańsk powstał z kilku okolicznych osad, a ich historia jest wciąż widoczna nazwach dzielnic. Jedną z nich jest dawna własność zakonu cystersów -Oliwa, z wyjątkowym budynkiem katedry i wiecznie zielonym parkiem. Nad morzem, od Sopotu do gdańskiego Brzeźna, ciągnie się urokliwa promenada z dostępem do plaży. Koniec trasy spacerowej wyznacza brzeźnieńskie molo, ale dookoła wciąż można znaleźć wiele naturalnych zakątków. W końcu całe Trójmiasto otoczone jest leśnym rezerwatem. Dlatego na koniec warto odwiedzić Wyspę Sobieszewską, powstałą po utworzeniu w XIX wieku tzw. Przekopu Wisły. Tu, w administracyjnych granicach Gdańska, możemy zobaczyć żyjące w rezerwacie morskie ptaki, a przy odrobinie szczęścia nawet… foki.

Autor artykułu:

Artykuł powstał przy współpracy ze Stara Karczma


Ähnliche Artikel