Krystyna Szwankowska-Antol

Urlop i zasiłek macierzyński w Austrii

Na co warto zwrócić uwagę wybierając urlop macierzyński i zasiłek macierzyński w Austrii? Jak obliczyć, który wariant i jaka długość nam się opłaca?

1. Będąc w ciąży, dobrze jest się zastanowić jeszcze przed narodzinami dziecka jak długo chcemy być na urlopie macierzyńskim (w Austrii zwanym Elternkarenz/Karenz). Maksymalna długość tego urlopu i związana z tym ochrona prawna może trwać do ukończenia przez dziecko 2 roku życia.

2. Karenz  jest to urlop macierzyński bezpłatny, którego długość ustalamy ze swoim pracodawcą i w trakcie którego nie możemy zostać zwolnieni a także, pracodawca po naszym powrocie do pracy, jest zobowiązany przyjąć nas na to samo stanowisko w tym samym wymiarze godzin (na nasze życzenie możemy ustalić z pracodawcą Elternteilzeit i skrócić czas pracy). Po powrocie do pracy mamy jeszcze jeden miesiąc ochronny w trakcie którego nie możemy zostać zwolnieni.

3. Musimy również zdecydować jaki wariant i długość Kinderbetreuungsgeld (świadczenia macierzyńskie/zasiłek macierzyński w Austrii) wybrać. W zależności od wariantu i długości (liczonych w dniach) różni się czas i wysokość wypłacanych pieniędzy. Trzeba sobie także zadać pytanie, czy chcemy pracować w trakcie urlopu macierzyńskiego i pobierać KBG (Kinderbetreuungsgeld) czy nie.

Ważne jest też by wiedzieć, że długość wypłacanych świadczeń macierzyńskich nie musi pokrywać się z ustalonym z pracodawcą urlopem macierzyńskim. Jeśli wybierzemy dłuższą wersję KBG (np.: 2 i pół roku) niż ustalony z pracodawcą czas urlopu macierzyńskiego, lecz nie chcemy wracać do pracy musimy powiadomić i ustalić ten fakt z pracodawcą, ponieważ nasz okres ochronny wynosi tylko 2 lata.

Jeśli nie wykorzystamy całego urlopu macierzyńskiego (Karenz), możemy 3 miesiące tego urlopu przenieść na późniejszy czas gdy dziecko będzie już większe (np.: gdy będziemy chcieli poświęcić mu więcej czasu, gdy pójdzie do szkoły).

 

4. Ogólnie mamy 2 warianty płatnego urlopu macierzyńskiego/świadczeń macierzyńskich:

– Kinderbetreuungsgeld Konto /KBG pauschaliert- w zależności od wybranych ilości dni zasiłku macierzyńskiego i decyzji czy jedno z rodziców czy obydwoje i w jakim czasie przechodzą na macierzyńskie, obliczana jest dzienna stawka, która będzie nam wypłacana.

Dokładny opis tego wariantu i możliwości są opisany w artykule: Nowy Kinderbetreuungsgeld od 1.03.2017

Przed wybraniem ilości dni a także podziału macierzyńskiego pomiędzy rodziców, warto też skorzystać z bezpłatnego kalkulatora, w którym możemy sprawdzać różne opcje i możliwości wraz z podanymi obliczeniami stawek :

https://www.frauen-familien-jugend.bka.gv.at/dam/bmfj/KBG-Rechner/index.html#kbgKonto

W przypadku opcji KBG Konto, osoba przechodząca na macierzyńskie może zarobić w ciągu roku do 16.200 Brutto lub do 60% dochodu (liczy się tutaj Lohnsteuerbemessungrundlage z roku kalendarzowego poprzedzającego przejście na macierzyńskie). Ta opcja jest ukłonem w kierunku osób dobrze zarabiających, które w ciągu urlopu macierzyńskiego chcą nadal pracować.

Dlatego np.: ojcowie, którzy chcą skorzystać z macierzyńskiego ale nadal pracować mogą to robić uzgadniając z pracodawcą np.: zmniejszenie lub nie na ten czas np.: liczbę godzin.

Warto przed podjęciem tej decyzji również skorzystać z kalkulatora by sprawdzić do jakiej kwoty możemy dorobić by nie trzeba było zwrócić nadpłaconego macierzyńskiego. Pod tym linkiem znajdziemy ten kalkulator: https://www.frauen-familien-jugend.bka.gv.at/dam/bmfj/KBG-Rechner/index.html#indivZvg

 

– Drugi wariant KBG/płatnego urlopu macierzyńskiego jest Einkommensabhängiges Kinderbetreuungsgeld – jest to płatny urlop macierzyński, którego wysokość zależy od wysokości naszej pensji przed przejściem na macierzyńskie.

Najwyższa stawka to jednak 66 Euro na dzień. Głównym warunkiem skorzystania z tego wariantu jest bycie zatrudnionym przez ostatnie 182 dni z pełnym opłacanym ubezpieczeniem społecznym.

Wybierając ten wariant możemy tylko dorobić do granicy Geringfügig /na rok 2019 jest to kwota 446,81€

Dokładniej opisany ten wariant znajdziemy w linku (punkt 4): Macierzyńskie zależne od dochodów.


Ähnliche Artikel