Maciej Sz.

10 przykazań rodziców pierwszoklasisty w Wiedniu.

Dziecko w szkole w Wiedniu.

1. Dzieci muszą już być w szkole o 7.45 by zdążyły się przygotować,  wyjąć książki, zeszyty itd.  Szczególnie ważne u pierwszoklasistów, którzy wszystko robią wolniej i jeszcze z poszanowaniem swoich nowych przyborów szkolnych.

2. W każdej szkole jest możliwość zameldowania dziecka na Fruhaufsicht od 7.15 rano,  jeśli rodzice muszą wcześniej być w pracy.

3. Po szkole dzieci odprowadzane są do Hortu jeśli takowe miejsce znaleźliśmy. Często we wrześniu i w październiku jest możliwość znalezienia jeszcze miejsca w Horcie, gdyż niektórzy rodzice rezygnują.

4. Dzieci uczęszczające do pierwszej klasy  w Wiedniu mogą już same iść do domu, jeśli podpisujemy odpowiednią kartkę w szkole lub w Horcie, lub mogą być odbierane przez osoby,  które wpisalismy na listę (Abholiste). Brat czy siostra może odebrać dziecko ze szkoły, gdy ma ukończone 16 lat, musimy jednak podpisać oświadczenie o wzięciu odpowiedzialności w razie wypadku.
Dzieci z pierwszych klas w Hortach prywatnych często odbierane są tylko przez miesiąc, później już same w grupach idą do Hortu. Kto w takim wypadku bierze odpowiedzialność  warto zapytać w Horcie???

5. Mittelungsheft- zeszyt, dzienniczek, najważniejszy przedmiot w szkole, środek komunikacji pomiędzy nauczycielem i rodzicem i odwrotnie. Każdy rodzic ma obowiązek codziennego kontrolowania tego zeszytu, i podpisywania każdej informacji od nauczyciela. My też swoje wnioski i informacje dla  nauczyciela tam właśnie możemy  napisać.

6. Gdy dziecko w szkole w Wiedniu jest chore musimy zadzwonić do szkoły do sekretariatu i poinformować o tym, a informacja zostanie przekazana do wychowawcy.

Gdy dziecko wróci do szkoły musimy wypisać zwolnienie sami lub na specjalnym druku (możemy otrzymać w szkole i skopiować lub wydrukować ze strony szkoły)

Sami możemy wypisać dziecku usprawiedliwienie chorobowe do trzech dni (lub nawet do tygodnia, zależy to od danej szkoły), powyżej tego czasu musimy mieć zwolnienie od lekarza.

7. Gdy chcemy zwolnić dziecko ze szkoły z innego powodu niż choroba lub wizyta u lekarza, musimy zgłosić to wychowawcy, do trzech dni zwolnić może wychowawca,  powyżej trzeba wystosować pismo do dyrekcji.

8. Zadania domowe. Mamy obowiązek kontrolowania codziennie czy dziecko ma odrobione zadania, nawet gdy dziecko chodzi do Hortu i ma tam zawsze tzw. Lernstunde, czyli godzinę na odrabianie lekcji. Często jest to za krótki czas i dziecko nie zdąży odrobić wszystkiego.
Wychowawcy w Horcie powinni pomagać przy odrabianiu lekcji ale nie mają obowiązku kontroli czy dziecko dobrze zrobiło zadanie, o czym zazwyczaj zostajemy poinformowani przy podpisaniu umowy o miejsce w Horcie. Dlatego cała odpowiedzialność za zadania domowe mimo opłacania Hortu spoczywa na nas rodzicach.

Z punktu dobra dziecka lepiej nie poprawiać samemu błędów by nauczyciel widział gdzie dziecko ma problem i by odpowiednio zareagował, tłumacząc czy ćwicząc dany temat.  I tego możemy wymagać od nauczyciela, chociaż czasami jest to wielka utopia, wszystko zależy i tak od stopnia empatii nauczyciela.

9. Lista zakupów przyborów szkolnych. Wielu rodziców dostało taką listę już w czerwcu po pierwszym spotkaniu z wychowawcą, wielu dostanie dopiero teraz. Niektórzy nauczyciele robią zakupy sami proszą tylko rodziców o przekazanie pieniążków w kopercie podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka.
Lista zakupów  dla pierwszoklasistów czy  drugoklasistów zazwyczaj jest długa a pierwszy tydzień w sklepach z artykułami szkolnymi w Austrii, to dżungla przepełniona biednymi rodzicami z kartkami przy nosach nadaremnie próbujących rozszyfrować co nauczyciel miał na myśli. Spokojnie,  nie jesteśmy sami, są nas dzisiaj tysiące. Niestety pracownicy w sklepie też często nie wiedzą co szanowny nauczyciel potrzebuje.

Nie przejmujmy się w gimnazjum jest jeszcze gorzej , ale wtedy już dzieci możemy wysłać same na zakupy.

Oto krótki słowniczek podstawowych pojęć:

Federpenal-  piórnik duży

Filzstifte –  to po prostu flamastry

Buntstifte – kredki

Bleistift  – ołówek

Dla starszych dzieci w drugiej klasie potrzebny jest Fullfeder czyli pióro i Tintenpatronen czyli naboje do piór

Dosenspitzer – strugawka z pudełkiem

Wachsmalkreiden-  kredki świecowe

Malkasten /Deckfarben- pudełko z farbami plakatowymi

Deckweiss –  dodatkowa tubka białej farby

Pinsel- to każdy wie

Jausenbox-  pudełko na drugie śniadanie,

Trinkflasche –  butelka do picia

Malbox/ Malkoffer –  duże zamykane pudło na rzeczy do malowania i majsterkowania

Patschen  – czasami też oficjalnie Hausschuhe –  pantofle

Turnpatschen –  pantofle do gimnastyki z gumką

Turnanzug –  strój do gimnastyki po prostu spodnie dresowe i koszulka

Schere –  nożyczki powinny być małe z zaokrąglonymi końcówkami, chyba że nauczyciel napisze inaczej (np. spitz Schere)

Umhefte,  Heftbinder, Heftumschlage – to wszystko to różne nazwy oprawek na zeszyty, których daremnie szukać w slownikach.

Uhu –  to po prostu klej,

Oczywiście nauczyciele potrzebują różnej wielkości oprawki na zeszyty (Quart, Quert, A5,A4). Ważny jest równie kolor. Nazwy kolorów można jednak znaleźć w słowniku.

10.  I na koniec: Rodzice spokojnie to tylko szkoła!!!!


Related articles